Edmonton Oilers varmisti pudotuspelipaikkansa, kun se kaatoi San Jose Sharksin maalein 4−2.

Connor McDavid oli huippuiskussa, sillä hän syötti kaikki Oilersin neljä maalia. Tähtisentteri alusti edellisessä pelissä kolme osumaa, joten hän on nyt iskenyt sairastuvalta palattuaan kahteen peliin pisteet 0+7.

Viime vuoden Stanley Cup -finalistit eivät kuitenkaan pääse parhaassa mahdollisessa tilanteessa kevään isoihin peleihin.

Mattias Ekholm ja Zach Hyman nimittäin jättivät pelin Sharksia vastaan kesken vammojen takia. Kokoonpano oli jo valmiiksi hieman repaleinen.

Leon Draisaitlin, Ryan Nugent-Hopkinsin ja Jake Walmanin pitäisi tervehtyä pelikuntoon pudotuspelien alkuun mennessä. Koko kauden sivussa olleen Evander Kanen ja LTIR-listalla olevan John Klingbergin tilanne on nähtävästi toinen.

NHL Public Relations

@NHLPR
The @EdmontonOilers have clinched a berth into the 2025 #StanleyCup Playoffs and will take another crack at hoisting the Cup after making it to the Final last season.

#NHL Stats: media.nhl.com/public/news/18…