Juha Jatkola on tänään KalPan maalissa, kun kuopiolaiset yrittävät ottaa toista kiinnitystä finaalipaikkaan SM-liigan välierissä.

KalPa voitti vieraissa avausottelun Ilvestä vastaan. Maalilla oli sarjan ensimmäisessä mittelössä Stefanos Lekkas, mutta nyt valinta on osunut Jatkolaan.

Valintaa voi pitää hivenen yllättävänä, sillä Jatkola ei ole aloittanut näissä pudotuspeleissä otteluakaan. Lekkas on toiminut ykkösvahtina.

Jatkola on pelannut yhden erän, mutta nyt hän saa vastuuvahdin viitan harteilleen kotipelissä, jossa KalPalla on mahdollisuus päästä 2−0-johtoon otteluvoitoissa.

SaiPa yrittää niin ikään pitää ryöstämänsä kotiedun itsellään, kun Lukko tulee vieraaksi Lappeenrannan Kisapuistoon.

Lukko luottaa tänään Joni Ortioon, joka toimi luukkuvahtina John Lethemonin pelatessa ensimmäisessä pelissä. Raumalaiset ovat peluuttaneet molareitaan vuorotellen.

Myös karsintasarja Pelicansin ja Jokerien välillä jatkuu Lahdessa tänään. Otteluvoitot ovat 1−1. Kaikki kolme peliä alkavat kello 17.