Jesse Puljujärvi sai vartin verran vastuuta, kun Florida Panthers kaatoi Buffalo Sabresin 3–2 voittolaukauksilla.

Suomalaishyökkääjä on tarttumassa Panthersilta saamaansa mahdollisuuteen. Puljujärvi oli ilman seuraa ja NHL-ura näytti jo uhatulta, mutta nyt hän on syttynyt uuteen liekkiin pudotuspelien kynnyksellä.

– Hän on todella kiinnostava pelaaja. Hän on kookas eikä pelkää taklata. Hän ei kuitenkaan viiletä ympäriinsä päättömästi, vaan pelaa järkevästi, päävalmentaja Paul Maurice kehui pelin jälkeen NHL:n sivuilla.

Kehuihin oli aihetta. Puljujärvi teki ensimmäisen maalinsa, laukoi neljä kertaa maalia kohti, blokkasi yhden kudin ja taklasi jopa yhdeksän kertaa.

Näyttää siltä, että Puljujärvelle voi olla käyttöä myös pudotuspeleissä.

– Hänellä on tiettyjä hyökkäyssuunnan vaistoja. Uskomme, että hän pystyy olemaan merkityksellinen pelaaja, Maurice arvioi.